Про звернення міської ради щодо порушення норм функціонування державної мови в суспільному просторі

Про звернення міської ради щодо порушення норм функціонування державної мови в суспільному просторі


Долинська міська рада
Калуського району Івано-Франківської області
восьме скликання
(тридцять восьма сесія)

РІШЕННЯ

Від 15.11.2023 № 2475-38/2023
м. Долина

Про звернення міської ради
щодо порушення норм функціонування
державної мови в суспільному просторі

Керуючись статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Схвалити звернення депутатів Долинської міської ради та направити його до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, Міністерства освіти України та Львівського політехнічного університету щодо порушення норм функціонування державної мови в суспільному просторі (додається).

2. Дане звернення опублікувати на офіційному інтернет-сайті міської ради.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на секретаря Долинської міської ради Віктора Гошилика.

Міський голова Іван ДИРІВ

Додаток до рішення міської ради
від 15.11.2023 № 2475-38/2023


Верховній Раді України
Кабінету міністрі в України
Міністерству оборони України
Міністерству освіти України
Львівському політехнічному університету

Звернення

Конституція України Стаття 10: «Державною мовою в Україні є українська мова».

ЗУ «Про засади державної мовної політики» Стаття 29 «Мова Збройних Сил України та інших військових формувань»: «Мовою статутів, документації, діловодства, команд та іншого статутного спілкування у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, є державна мова».

Сьогодні на 33-му році незалежності України та на 10-му році війни в нас досі розпалюються мовні скандали по всій території Україні - українською чи мовою окупанта може говорити українець, українською чи мовою вбивць та ґвалтівників можуть спілкуватися військові, українською чи мовою путінського режиму може бути викладання у ВНЗ України, українською чи язиком має бути обслуговування в Одесі. Сьогодні мова знову стала каменем спотикання та розколу держави. Прийняті закони на захист української мови не виконуються, що приводить до поглиблення мовного конфлікту.

Одним з прикладів булінгу та фальсифікації в медійному просторі став скандал навколо професорки Ірина Фаріон, викладачки Львівського політехнічного університету, яка присвятила своє життя відстоюванню повноцінного функціонування української мови та дотримання законів України в розрізі використання української мови в світському житті. Так, вирвані з контексту вислови пані Фаріон щодо військових, примарний студент з окупованого кримського Інституту філології імені Вернадського, який наче навчається на 1 курсі української філології, є одними з систематичних наступів та дискредитації борця за українську мову та створення підґрунтя для розколу суспільства, що, беззаперечно, є роботою московської агентури та п’ятої колони. Відсутність чіткої позиції керівництва держави щодо функціонування української мови в Україні, подвійні стандарти у розгляді мовних скандалів (прикладом є скандал у Дніпропетровському державному медичному університеті, де мовний омбудсмен виступає за неможливість булінгу викладача і не реагує щодо ситуації навколо пані Ірини Фаріон та подій, які відбуваються у Львівській політехніці) є не припустимими та ведуть до упередженого ставлення про мову.

Сьогодні ми маємо визнати, що тільки мала частка українців не володіє українською мовою. Держава зробила відповідні можливості для її вивчення, а отже відсутність знань української мови у віці 20-50 років є неприпустимими. Свідоме ігнорування української та використання мови окупанта, на будь якому рівні, готує підґрунтя наступної війни на захист «русского міра».

Саме тому ми, представники місцевого самоврядування та представники Долинської громади вимагаємо:

  • прийняти закон про притягнення до відповідальності за порушення норм функціонування державної мови в суспільному просторі;
  • недопущення висвітлення у медійному просторі осіб в українському однострої, які спілкуються мовою окупанта;
  • дотримання статті 29 ЗУ «Про засади державної мовної політики» у всіх підрозділах ЗСУ;
  • не допустити переслідування чи звільнення викладачів ВНЗ України за пропаганду української мови.

Прийнято на тридцять восьмій сесії
Долинської міської ради Івано-Франківської області
восьмого демократичного скликання
15 листопада 2023 року

Документ опубліковано 17 листопада 2023
Індекс документа
2475-38/2023
Дата прийняття
15 листопада 2023
Детальніше